V vsakdanjem pogovoru velikokrat uporabimo besede, ki so povezane s telesnimi organi ali boleznimi.
Rečemo na primer, da nam gre nekaj na živce ali pa da bomo dobili ošpice.
Takšni rabi rečemo frazem.
Ošpice so huda otroška bolezen, na katero smo že skoraj pozabili. Spomin nanjo smo še najbolj ohranili prav v jeziku.
Zadnjih nekaj let pa o ošpicah veliko govorijo tudi zdravniki. Opozarjajo, da je v različnih državah izbruhnila epidemija, na primer v ZDA in Veliki Britaniji pa tudi v Italiji, Romuniji in nazadnje v Srbiji.
V Sloveniji je lani zbolelo sedem ljudi. Že takoj po novem letu pa so na zdravljenje sprejeli otroka, ki se je okužil v Srbiji. Tam se z izbruhi ošpic soočajo že od začetka oktobra 2017.
Zdravniki pravijo, da se pred ošpicami najbolj učinkovito zaščitimo s cepljenjem.
Nekateri ljudje tega ne verjamejo in cepljenju nasprotujejo.
Predvsem v Ljubljani je cepljenih premalo ljudi, da bi zagotovili varnost pred okužbo, zato obstaja nevarnost izbruha bolezni. Ta pa bi lahko ogrozil tudi tiste, ki se zaradi svojega zdravstvenega stanja dejansko ne smejo cepiti.
Slovarček
Ošpice so zelo nalezljiva otroška bolezen, ki jo povzroča virus ošpic, za katero pa lahko zbolijo tudi odrasle osebe. Nekateri lahko zaradi ošpic celo umrejo.
Frazem je zveza vsaj dveh besed, ki pomeni nekaj drugega kot posamezne besede, ki jo sestavljajo. Frazem »dobiti ošpice« denimo pomeni razburiti se, postati rdeč od jeze. Izhaja iz tega, da tisti, ki zbolijo za ošpicami, postanejo rdeči v obraz.
O epidemiji govorimo, kadar zboli zelo veliko ljudi.
Za razmislek
- Katere oblike zaščite pred boleznimi poznaš?
- Komu zaupaš?
- Zakaj?