Kaj bi učenci brez učiteljev?
Danes praznujemo njihov svetovni dan, ki letos poteka pod naslovom Učitelji v središču okrevanja pri izobraževanju.
Nevenki Mandelj, knjižničarki in učiteljici slovenščine na OŠ Litija, ta dan odpira mnogo vprašanj.
Ste vedeli, da svetovni dan učiteljev praznujemo, ker je bil pred 55 leti podpisan dokument, ki je veljaven še danes, govori pa o pravicah in dolžnostih vzgojiteljev in učiteljev ter o položaju, ki bi ga ti glede na zahtevnost dela, ki ga opravljajo, morali imeti v družbi? Nisem prebrala te listine, priznam; težko pa si predstavljam, kako je lahko aktualna še danes.
Nevenka Mandelj
Na mladih svet stoji, je staro reklo. In te mlade učijo in vzgajajo vzgojitelji in učitelji, pravi. »Si torej zaslužimo svoj dan? Ali ga po drugi strani sploh potrebujemo? Kakšen je odnos javnosti do našega poklica?«
Kakšen je položaj učiteljev danes, po letu in pol epidemije koronavirusa? Se je izboljšal, poslabšal?
Učitelji so predvsem utrujeni. Pridobili so nova znanja in jih s pridom širili naprej. Znašli so se v številnih novih vlogah in jih obvladali.
Izčrpava pa jih nenehna negotovost in spreminjanje pogojev dela. Zmanjkuje jim časa za osnovno pedagoško poslanstvo: delo z učenci.

Kakšen je dober učitelj?
Radoživ, srčen, radoveden, spoštljiv, spodbujajoč.
Dober učitelj je tisti, ki zna postavljati in po potrebi prestavljati meje. V eno ali drugo smer. Je tisti, ki se zna ustaviti in poslušati. Čeprav ga priganja ura in priprava in realizacija.
Danes bo Evropska komisija pri nas predstavila novo orodje Selfie for Teachers za podporo digitalnemu poučevanju v šolah. Kako gledate na takšne pripomočke?
Pri delu uporabljam širok nabor različnih spletnih orodij. Drugače pri mednarodnem projektnem delu pač ne gre.
Za razmislek
- Kakšen je dober učitelj?
- Zakaj je pomembno, da se razumemo s svojimi učitelji?
- Je vsakdo primeren za učitelja?