Če vam bo danes kdo podaril čokoladico ali rožico, se nikar ne čudite. V središču pozornosti boste ves dan prav ve.
8. marca obeležujemo dan žensk. Na ta dan leta 1975 so v Organizaciji združenih narodov priznali njihovo enakopravnost z moškimi.
Še na začetku dvajsetega stoletja ženske niso imele enakih pravic, kot jih imajo danes. Ponekod niso smele voliti ali se vpisati na univerzo. V službo so hodili le moški, ženske pa so doma kuhale kosilo in skrbele za otroke.
Podobne krivice se ženskam ponekod dogajajo še danes. Verjetno ste že slišali za mlado borko za pravice žensk do izobraževanja, Pakistanko Malalo Jusafzaj, ki so jo na poti iz šole napadli talibani.
Zahtevali so, da dekleta ne hodijo več v šolo, saj jim ni bilo všeč, da se moški in ženske družijo med sabo. Vse, kar si je Malala želela, pa je bilo, da bi njo in sošolke obravnavali enako kot fante.
Spol ne sme biti tisti, ki daje prednost čemurkoli. To vsako leto poudari tudi varuhinja človekovih pravic.
Osmi marec je gotovo dan, ko lahko ženske še glasneje opozorijo na vse krivice, ki se jim dogajajo. Tudi pri nas so še vedno prepogosto žrtve nasilja. V takih primerih jim je v pomoč lahko telefon SOS.
»Dečke in deklice učimo v duhu enakovrednosti obeh spolov, saj bomo le tako sčasoma dosegli spremembe – v glavah in za boljšo prihodnost naše družbe,« pravijo v društvu SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja.
Predsednica društva SOS telefon je sinoči prejela tudi priznanje Ona 365.
Slovarček
Talibani so pripadniki islamskega gibanja v Pakistanu in Afganistanu. Gre za različne skupine, ki želijo z nasiljem uveljaviti stroga verska pravila.
Za razmislek
- Kaj ti pomeni dan žensk?
- Imajo tudi fantje poseben dan, namenjen samo njim?
- Kaj narediš, ko se tebi ali komu drugemu stori krivica?