Že vem, posvojeni otroci so tisti, ki so jih mamice nosile v srčku namesto v trebuščku.
Ob teh besedah marsikateri otrok hitreje in lažje razume, kaj pomeni, da je nekdo posvojen. A posvojitev je veliko bolj zapletena.
Deveti november je dan mednarodnih posvojitev, toda odrasli posvojenci pogosto ne praznujejo tega dneva, pojasnjuje Ana Kalin, mama deklice iz Afrike in avtorica knjižice Nala.
»S posvojitvijo namreč vedno pride izguba. To ne pomeni, da bi bilo potrebno prekiniti posvojitve, temveč bi morali zgraditi sistem, ki bi posvojencem nudil podporo v vseh obdobjih njihovega življenja.«
Tako kot tebi najbrž ni všeč, če te sprašujejo o stvareh, ki se drugih ne tičejo, tudi posvojenim otrokom niso všeč nekatera vprašanja, ki jih pogosto dobivajo. Med njimi na primer: zakaj te je mama dala stran in zakaj nisi podoben staršem.
Če kdaj spoznaš otroka, ki je posvojen, imej to v mislih, velja? In če že moraš vprašati, naj bo to tvoje zadnje vprašanje, ne prvo.
Otroci so radovedni, pravi Ana Kalin. Spodbujati jih je treba, da sprašujejo o stvareh, ki jih ne razumejo. Toda staršem je ob njihovih vprašanjih včasih nerodno, ali pa jih je strah, da bodo z odgovorom koga prizadeli.
»Če otroci ne dobijo odgovorov, si lahko ustvarijo lastno razlago, ta pa pogosto temelji na stereotipih.«
Ana Kalin zato odraslim svetuje, da potešijo otroško radovednost na primeren način. Pogovarjajmo se o tem, kako smo vsi malo drugačni. Pomagamo si lahko s knjigami o posvojitvah, raznolikosti in samopodobi.
Slovarček
Posvojiti otroka pomeni, da v družino pripelješ otroka, ki se je rodil drugi mami.
Za razmislek
- Zakaj je pomembno, da spoštujemo družino posvojenca in kulturo, iz katere izhaja?
- Kaj posvojeni otrok pridobi z novo družino, kaj pa izgubi?
- Kako pomembno je, da otroci spregovorite o tem, kaj mislite in čutite?