Skoraj vsaka pomembna stvar na svetu ima svoj svetovni dan. Danes je dan strpnosti.
Strpni smo, če spoštujemo in sprejemamo drugačne. Raznolikost je pomembna za vsako družbo, saj nas vse zelo bogati.
»Raznolikost je prednost, ki jo moramo negovati in nadgrajevati,« je v torek ob predstavitvi slovenske Listine raznolikosti dejal dr. Zoran Stančič, vodja predstavništva Evropske komisije.
Kako težko se je vključiti v neko skupnost, če si drugačen, tistim, ki te izkušnje nimajo, razkrivajo knjige, filmi in glasba.
Eden od takih filmov je Nečista kri, dobitnik nagrade Evropskega parlamenta Lux. Film o mladi predstavnici ljudstva Sami, ki zaradi sanj o drugačnem življenju zapusti skupnost na severu Švedske, bodo predvajali jutri v okviru festivala Liffe.
V slovenske kinematografe prihaja še en film o sprejemanju drugačnosti – Čudo. Istoimensko knjižno uspešnico že imamo tudi v slovenskem jeziku. Prevedel jo je Boštjan Gorenc – Pižama. V založbi Ocean, ki je knjigo izdala, so pripravili tudi priročnik za učitelje, ki je lahko v pomoč pri pogovoru o strpnosti na oddelčnih urah.
Čudo je zgodba o desetletnemu dečku, ki se je rodil z iznakaženim obrazom.
Želi si le to, da bi bil čisto običajen otrok. Dolgo se zateka v varno zavetje svoje vesoljske čelade, potem pa se mora nenadoma soočiti z otroki, ki ne vedo, kako naj se soočijo z njim. Je človek lahko običajen, če izstopa že od rojstva? A izstopa lahko vsak od nas, saj je vsak v čem drugačen od drugih.
Slovarček
Organizacija Unesco strpnost opredeljuje kot spoštovanje, sprejemanje in priznavanje bogate raznolikosti svetovnih kultur, oblik izražanja in načinov biti človek.
Za razmislek
- Zakaj si težko predstavljamo, kako je biti drugačen?
- Je vsak od nas v čem drugačen?
- Se ti je kdaj zgodilo, da te niso sprejeli?