Proti koronavirusu se bodo kmalu lahko cepili tudi otroci, starejši od dvanajst let.
Evropska agencija za zdravila je odobrila uporabo cepiva Pfizer/BioNTech tudi zanje.
Slovenska posvetovalna skupina za cepljenje bo cepljenje najbrž najprej priporočila otrokom s kroničnimi boleznimi, je povedala vodja skupine Bojana Beović.
Če bi cepili otroke, bi namreč lahko hitreje zajezili epidemijo, jeseni bi lahko ohranili odprte šole.
Prav tako bi otroke lahko obvarovali pred hujšim potekom bolezni. Nekatere po prebolelem koronavirusu namreč prizadene večorganski vnetni sindrom. V UKC Ljubljana so doslej zdravili 33 takšnih primerov.

Mnogi imajo glede cepljenja otrok pomisleke. Otroci namreč redkeje zbolevajo in so manj kužni. Hkrati se številni sprašujejo o stranskih učinkih cepljenja.
Marko Pokorn, strokovni direktor pediatrične klinike, je za Odmeve pojasnil, da so tako cepiva, ki so zasnovana na tehnologiji RNA, kot vektorska cepiva poznali in bolj ali manj uporabljali že pred pojavom novega koronavirusa. Dodal je, da so strokovne organizacije, ki spremljajo morebitne stranske učinke cepljenja, zaradi načrtovanega cepljenja otrok že pripravile smernice o njihovem beleženju.
Starši, ki to želijo, lahko otroke na cepljenje prijavijo že zdaj. Za prijavo ne potrebujejo nobenega digitalnega potrdila, le EMŠO in številko zdravstvenega zavarovanja.
Otroci redkeje zbolijo za koronavirusno boleznijo. Mladostniki pa so povsem druga zgodba. Kar se tiče razširjenosti in hitrosti širjenja okužb so praktično enaki odraslim.
Marko Pokorn, pediater in strokovni direktor pediatrične klinike
Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji je na svojem Twiterju že objavilo video, v katerem dr. Mario Fafangel pojasnjuje prednosti cepljenja za mlade Jožetu Robežniku.
❤ Mlad, zdrav in močan – zakaj bi se sploh šel cepit? #COVID19 mi pa res ne bo prišel do živega!
Znano? @jocohud in dr. Mario Fafangel @pucciami ti povesta, zakaj se cepljenje splača in zakaj je dobro, da pri tem vsi združimo moči.🇪🇺💪
@NIJZ_pr @vladaRS @MinZdravje #Cepimose pic.twitter.com/G8VPTQPcOk
— Evropska komisija (@EKvSloveniji) May 31, 2021
Za razmislek
- Na koga se lahko obrneš, če imaš vprašanja o cepivih?
- Kako se poleg cepljenja še lahko zaščitimo pred novim koronavirusom?
- Katere bolezni smo že izkoreninili s cepljenjem?