Z brexitom bomo hitro opravili, je pred volitvami obljubljal Boris Johnson, premier in vodja britanskih torijcev.
Vodja laburistov in opozicije v parlamentu Jeremy Corbyn pa je napovedoval, da bo njegova vlada dosegla nov sporazum o brexitu, ki ga bodo nato državljani potrdili ali zavrnili na referendumu.
V Veliki Britaniji danes volijo nove poslance in novo vlado. Zmagovalca čaka težka naloga, saj je vprašanje brexita oziroma izstopa Velike Britanije iz Evropske unije (EU) med državljane vneslo velik razdor. Eni so prepričani, da bi bilo življenje boljše brez EU, drugi menijo ravno nasprotno.
Negotov je položaj državljanov EU, ki živijo v Veliki Britaniji, in položaj Britancev, ki živijo v drugih državah EU. Nerešeno pa je tudi vprašanje meje z Irsko – ta bo po brexitu edina kopenska meja med Veliko Britanijo in EU.
Uresničitev brexita se je v zadnjih treh letih izkazala za misijo nemogoče. Politiki so razdeljeni: eni se zavzemajo za čim hitrejši izstop iz EU, drugi bi radi nov referendum, tretji pa bi nanj najraje pozabili.
V parlamentu niso hoteli potrditi še nobenega predloga sporazuma »o ločitvi«, zato je bil rok za brexit že trikrat prestavljen.
Zaradi tega je konservativna premierka Theresa May julija letos odstopila. Nasledil jo je Boris Johnson, ki prav tako ni dobil zadostne podpore v parlamentu.
Predlagal je nove volitve, saj je računal na to, da bo v novem parlamentu več konservativnih poslancev.
Kako bodo odločili volivci, se bo pokazalo danes.
Zadnja novica
Na volitvah v Veliki Britaniji so prepričljivo zmagali konservativci Borisa Johnsona.
Slovarček
Brexit je skovanka, ki pomeni izstop Velike Britanije iz Evropske unije.
Torijci in laburisti so člani dveh največjih političnih strank v Veliki Britaniji, desničarske konservativne in levičarske delavske stranke.
Premier(ka) je predsednik (predsednica) vlade.
Za razmislek
- Bi bilo dobro za Slovenijo, če bi izstopila iz Evropske unije?
- O katerih vprašanjih odločajo državljani na referendumu?
- Ali so po tvojem britanski otroci za ali proti brexitu?