Dva tedna pred zaprisego novega ameriškega predsednika Joeja Bidna se je zgodilo nekaj nezaslišanega: privrženci predsednika Donalda Trumpa so vdrli v Kapitol, simbol ameriške demokracije.
V prostore, kjer je potekala seja kongresa, na kateri naj bi uradno razglasili rezultate novembrskih predsedniških volitev, je vdrlo najprej na stotine, nato na tisoče protestnikov, nekateri so bili oboroženi.
Izvoljeni predstavniki ljudstva so se poskrili po pisarnah, policisti in FBI pa so obkrožili poslopje.
The mob of Trump supporters who stormed the US Capitol included conspiracy theorists linked to QAnon and the Proud Boys — two right-wing extremist factions that the President repeatedly refused to condemn during his election campaign last year. https://t.co/o5NpYNF21X
— CNN (@CNN) January 7, 2021
Razmere so se umirile pozno popoldne. V izgredih je umrlo pet ljudi, več deset so jih aretirali.
Pro-Trump rioters breached the US Capitol on Wednesday while Congress was meeting to certify the Electoral College’s votes for president and vice president.
Here are photos of the insurrection: https://t.co/x6Xt4sLHvx pic.twitter.com/cyTUId0iqe
— CNN (@CNN) January 7, 2021
Kasneje so se politiki vrnili k delu in ob štirih zjutraj razglasili Bidna za zmagovalca volitev.
Ta je Trumpa obtožil, da je »sprožil popoln napad na demokracijo«.
Mnogi ameriški politiki Trumpa pozivajo, naj prevzame odgovornost, saj je ščuval privržence k napadu na demokracijo. Nekateri celo menijo, da ga je treba predčasno odstraniti s predsedniškega mesta.
Zaradi podpore izgrednikom so do nadaljnjega blokirali tudi njegova računa na Facebooku in Instagramu.
Ker je imel Trump blokiran tudi dostop do Twitterja, si je sposodil račun enega od sodelavcev in prek njega kmalu po izgredih obljubil »mirno predajo« oblasti. Takoj zatem pa je dodal, da se »sploh ne strinja z izidom volitev«.
Za razmislek
- Ali poznaš vlogo in pomen Kapitola?
- Ali veš, kakšna so pravila objavljanja na Facebooku in Instagramu?
- Ali poznaš koga, ki ne zna sprejeti poraza?