Vsak otrok si zasluži radostno odraščati. Vsak otrok je enkraten in edinstven.
Prav zato so se na okrogli mizi Slovenija za otrokove pravice – kako izboljšati položaj otrok v svetu zbrali različni strokovnjaki, ki v svojih organizacijah in na svojih področjih poskušajo pomagati otrokom.
Pogovarjali so se, kaj lahko naredi naša država, da bodo otroci dobro živeli tudi drugje.
V Sloveniji namreč otroci po podatkih raziskovalcev dobro živite, bolje kot marsikje drugje.

V Evropi še vedno veliko otrok živi v revščini, je povedala Ružica Boškić z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Na ministrstvu bodo zato poskrbeli za poseben načrt, s katerim bodo poskusili zmanjšati revščino med otroki.
Vsak otrok bi namreč moral imeti enak dostop do zdravja in zdravstvene oskrbe, hrane, šolske vzgoje, bivanja in socialnih storitev. In to ne glede na to, v kateri državi v Evropski uniji živi in odrašča.

Velik problem so tudi nevarnosti, ki na otroke prežijo na spletu.
Robert Tekavec s policije je opozoril, da se starši z otroki premalo pogovarjajo, kako naj se ti zaščitijo med uporabo spletnih vsebin.
»Otroci pa staršem ne povejo, kaj se dogaja, ker jih je sram in ker se bojijo, da jim bodo starši zasegli telefone in tablice.«
Dobro je vedeti, da se hudobni odrasli, ki prežijo na otroke, zadržujejo na tistih portalih, ki jih najraje in najbolj pogosto uporabljate.
Če naletiš na karkoli nenavadnega, zaradi česar se ne počutiš dobro, se o tem pogovori s starši ali drugimi odraslimi, ki jim zaupaš.
Za razmislek
- Kako se predstavljaš na spletu?
- Se pogovarjaš s starši, kako se zaščititi pred zlorabami na spletu?
- Si kdaj sodelovala v humanitarnih akcijah za pomoč otrokom v stiski?